Zabawa z wykorzystaniem klocków Lego to jedno z ulubionych zajęć większości dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych i to od wielu, wielu lat. Nie sposób wymienić wszystkich zalet takiego spędzania czasu, ale należy pamiętać, iż zabawa klockami wspiera logiczne myślenie i kreatywność, a także planowanie projektowania własnych budowli, pozwala na rozwijanie pomysłowości, wyobraźni przestrzennej oraz ćwiczy cierpliwość, dokładność, jak również umiejętność porządkowania własnego miejsca pracy.
Mając to na uwadze nasza szkoła przystąpiła do projektu „Laboratoria Przyszłości”,
w ramach którego dokonano zakupu wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu m.in. umiejętności manualnych i technicznych, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie technologii i inżynierii. Zakupiono również kilka zestawów klocków konstrukcyjnych LEGO® Education Spike PRIME.
Podczas godziny wychowawczej uczniowie klasy 5b zapoznali się z zestawami klocków LEGO Education Spike Prime. Każdy z uczestników miał za zadanie stworzyć pojazd, maszynę, urządzenie według własnego pomysłu. Ograniczenie stawiała jedynie wyobraźnia uczniów, a ta jak się wkrótce okazało, jest niemała. Uczniowie w swoich grupach ochoczo zabrali się do pracy. Pomysłów było wiele. Pracowano zespołowo, omawiano plany, przykładowe rozwiązania. Okazuje się, że samodzielne tworzenie, budowanie, ale bez instrukcji i gotowych rozwiązań, może być niezwykłym wyzwaniem, nauką, a przy okazji świetną zabawą. Uczniowie budowali pojazdy, niezwykłe budowle, urządzania. Wykazywali się ogromną pomysłowością w zastosowaniu tych klocków. Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Było wiele śmiesznych sytuacji i prawdziwej szczerej dziecięcej radości z własnej konstrukcji. Ostatecznie zbudowano: iście „diabelski młynek”, różnego rodzaju i koloru wiatraki, pojazd kosmiczny oraz jeżdżącą lodziarnia. Wszystkie urządzenia poruszały się, kręciły, niektóre dodatkowo świeciły.
Piątoklasiści bardzo chętnie pracowali, pomagali sobie wzajemne, podsuwali pomysły na rozwiązanie problemów technicznych i jak wkrótce się okazało dwie godziny na zabawę z klockami konstrukcyjnymi LEGO to zdecydowanie za mało, dlatego wkrótce znowu zagoszczą w klasie 5b.
Tekst i foto Joanna Sowierszenko- do wykonania zdjęć wykorzystano aparat zakupiony w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”