Lśniące i zdrowe włosy to marzenie każdego z nas, zwłaszcza dziewcząt. Są bardzo istotnym elementem zarówno kobiecej, jak i męskiej urody. Włosy pozwalają wyrazić własny styl, wzmacniają poczucie pewności siebie. Są jednym z pierwszych atrybutów, na jakie zwracamy uwagę. Ale jak o nie dbać, by były piękne i zdrowe? Jakie są tajniki domowego dbania o włosy? Co im szkodzi? Jak powstrzymać nadmierne wypadanie włosów? Na te tematy szukano odpowiedzi podczas WDŻ, korzystając m. in. z materiałów programu „Akademia dojrzewania”.
W trakcie zajęć omawiano tematy związane z higieną ciała, ze zmianami, które towarzyszą w trakcie dojrzewania. Poruszano tematy związane z dbaniem o włosy, bo im nadmierne wypadanie i przetłuszczanie się stawi prawdziwy kłopot. Z zajęć biologii uczniowie wiedzą, że bezpośrednie badanie mikroskopowe włosów (trichoskopia) jest techniką diagnostyczną powszechnie stosowaną w dermatologii. Metoda ta jest prosta w wykonaniu i niedroga i wystarczy mikroskop. Podczas zajęć postanowiono wykorzystać również sprzęt zakupiony w ramach projektu „Ekopracownia 2023”- mikroskopy. Uczniowie przyglądali się rożnym włosom, budowie, strukturze i cebulkom. Wspólnie oceniano kondycję badanego przedmiotu. Zastanawiano się nad nieprawidłowościami w budowie.
„Ludzki włos pod mikroskopem przypomina sierść zwierzęcia. Wygląda jak tuba wypełniona keratyną (pigmentem), na zewnątrz pokryta małymi łuskami. Jeżeli łuski te rosną wąsko, włos jest gładki i lśniący. Postrzępiony i niesforny włos wygląda inaczej pod mikroskopem – łuski są powyginane i niestarannie ułożone”.
To były bardzo ciekawe i pożyteczne zajęcia.
Tekst i foto Joanna Sowierszenko