Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Brygady Partyzanckiej "Grunwald" w Olszance

Dzień Ziemi

Utworzono dnia 15.05.2024

Ziemia to nasz dom…

- uroczyste obchody Dnia Ziemi w PSP w Olszance

 

Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Przypomina, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę i jakie są skutki globalnego ocieplenia. Dni Ziemi to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele, które PSP w Olszance stawia każdego dnia.

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia w PSP w Olszance trwał cały tydzień! Świętowanie rozpoczęto już w poniedziałek od uroczystego apelu, na który zaproszono całą społeczność szkolną. Uczniowie klasy piątej i siódmej pod czujnym okiem nauczycielki biologii - p. Beaty Lemiszki przygotowali bardzo ciekawy i pouczający program artystyczny, który przybliżył wszystkim tematy związane z ekologią. Kim  jest ekolog? Jak należy poprawnie segregować śmieci? Co to jest recykling? Jak dbać o środowisko? Co to jest ozon? Na te i inne pytania uczniowie  otrzymali odpowiedź podczas różnorodnych scenek rodzajowych. Wiele emocji wśród oglądających  wzbudziła sytuacja, w której Matka Ziemia (Oliwa Zeman)  w przejmujący sposób podczas badania przez lekarkę ( Maję Litwinowicz) opowiada, o tym, co ją boli najbardziej, co jej dolega, czym się smuci,  jak się czuje, czym się martwi i jak widzi swoją przyszłość. Swoje marzenia, lęki i  obawy przedstawiła również Woda (Julia Zielińska) oraz Powietrze (Nikola Flis). Dziennikarka (Zosia Faltyńska) udowodniła przeprowadzając sondę uliczną, iż wiedza na temat ozonu, dziury ozonowej wśród różnych ludzi nie zawsze jest pełna i prawdziwa.

Podczas Eko-tygodnia uczniowie byli uczestnikami wielu aktywności i tym samym promowali postawę proekologiczną.  W ramach  6. edycji ogólnopolskiej akcji #sadziMY  posadzono  młode drzewa: dęby, buki na terenach zielonych wokół szkoły w Olszance. Sadzonki otrzymano od leśników z  Nadleśnictwa w Brzegu, którzy mają swoją siedzibę w Parku Wolności i przekazali je szkole nieodpłatnie. Następnie uczniowie  wzięli udział w akcji, „Wiosenne porządki- sprzątamy Olszankę i Pogorzelę”.  Klasy uczestniczące w sprzątaniu miały przydzielone rewiry. Uczniowie zaopatrzeni w kolorowe worki, rękawice (otrzymane od Urzędu Gminy w Olszance), odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji, ruszyli ze szkoły w wyznaczone do sprzątania rejony. Uczniowie dokładnie uprzątnęli wyznaczony teren, segregując śmieci i wrzucając do odpowiednich worków: szkło, plastyk i pozostałe odpady. W ciągu kilku godzin uprzątnięto śmieci i inne zanieczyszczenia z głównych dróg i poboczy Olszanki i Pogorzeli. Oczyszczono również teren wokół szkoły, ośrodka zdrowia, kościoła, straży pożarnej, chodniki,  ulice itp.

Wyjścia w teren poprzedzone zostały zajęciami w nowej klasopracowni. Spotkania te miały na celu przybliżenie dzieciom celu akcji, przypomnienie zasad segregowania odpadów oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w czasie sprzątania. Nowa  pracownia ekologiczna, która powstała w ramach programu „Ekopracownia- zielone serce szkoły”  to idealne miejsce, dzięki któremu  tematy związane z ochroną naszej planety można w atrakcyjny i niecodzienny sposób  przybliżyć wszystkim uczniom a także przedszkolakom PZSP w Olszance.

W czasie lekcji języka polskiego, biologii, godzin wychowawczych, zajęć świetlicowych, kółek przyrodniczych oraz zajęć kształtujących kreatywność uczniowie przygotowali plakaty zachęcające do dbania o środowisko naturalne. Ozdobiły one  gazetki na korytarzach i w klasach, będąc jednocześnie takim przypomnieniem, że Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok.

Klasa 6b wraz z wychowawcą w ramach przyrodniczych wyzwań postanowiła stworzyć kwiatową rabatę. W tym  celu w okresie jesiennym posadziła cebulki wiosennych kwiatów (75 sztuk), by móc się nimi cieszyć  już w marcu i kwietniu.  Niezwykłą przyjemność i  radość sprawiła uczniom obserwacja, jak każdego dnia rozkwita nowy kwiat i powstaje barwny dywan tulipanów, narcyzów, hiacyntów, szafirków, a wkrótce lilii. Zaplanowane również dalsze nasadzenia kwiatów. 

Dzięki tym akcjom widać, jak z każdym rokiem zmienia się na korzyść teren zarówno wokół szkoły,  jak również tereny wokół domostw naszych uczniów.  Cieszymy się, że dzięki tym akcjom rośnie świadomość ekologiczna dzieci, czują  one naturalną  potrzebę dbania o swoje najbliższe otoczenie, rozwijają swoją wrażliwość na piękno natury. To jak wygląda okolica naszej szkoły, nasze podwórka, pola  i świat zależy od nas samych.  Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas przyniesie wszystkim wiele korzyści i uświadomi nam, że planeta Ziemie jest tylko jedna, od której zależy nasze zdrowie, tak jak jej zdrowie- zależy od nas. Dbajmy o naszą Matkę Ziemię, jesteśmy jej częścią, jesteśmy za nią odpowiedzialni!

Tekst i foto Joanna Sowierszenko

Dzień Ziemi

Utworzono dnia 07.05.2024, 20:08

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Statystyka: