Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem życia każdego dziecka.
Z niecierpliwością czeka ono na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, przygodami. Oczekuje na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. Uroczystość pasowania na uczniów klasy I na stałe została włączona do kalendarza uroczystości szkolnych. Stanowi ona przeżycie nie tylko dla samych dzieci - kandydatów na uczniów, ale także dla ich rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów. Poprzedza je okres kilkutygodniowych przygotowań, w którym dzieci poznają prawa i obowiązki ucznia, poznają szkołę, jej pracowników, otoczenie, koleżanki i kolegów. Uroczystość pasowania jest niejako egzaminem dojrzałości dziecka do podjęcia obowiązków ucznia. Kandydat wtedy ma okazję wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale również sprawnością fizyczną. Do tej uroczystości najmłodsi z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance przygotowywali się już od pierwszych dni nauki szkolnej. Zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawali zasady zachowania się panujące w szkole, poznawali szkolne życie. Uczyli się bardzo pilnie, wiedzieli bowiem, że aby zostać przyjętymi do grona braci uczniowskiej, będą musieli udowodnić, że są tego godni.
Ubrani na galowo pierwszoklasiści wraz z rodzicami, a także zaproszonymi gośćmi, nauczycielami i uczniami szkoły podstawowej zgromadzili się 7. października w sali gimnastycznej PZSP, aby wziąć udział w tym tak ważnym dla nowych uczniów wydarzeniu. Uroczystość prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Martyna Markowska i Piotr Marciniak. Kolorowy, roześmiany tłum siedmiolatków godnie wystąpił przed licznie zgromadzoną, życzliwą publicznością. Zaprezentował zgromadzonym gościom wesoły program artystyczny, przygotowany pod czujnym okiem p. wychowawczyni Doroty Woźniakowskiej. By zasłużyć na miano ucznia, dzieci odpowiadały na trudne pytania egzaminatorów- w tej roli uczniowie klas piątych: Maja Oliwa, Julia Bruś, Sebastian Dorociak i Marcel Sierakowski. Jednak, aby to mogło nastąpić dzieci musiały zdać swój egzamin, polegający m.in. na przepięknej recytacji wierszy o swojej ojczyźnie, szkole: na wykazaniu się umiejętnościami piosenkarskimi, tanecznymi oraz ogólną wiedzą o życiu, zdrowiu, zasadach ruchu drogowego i przyrodzie. Trzeba przyznać, że mimo ogromnej tremy uczniowie poradzili sobie świetnie. Wszyscy przyglądali się z dużym zainteresowaniem zmaganiom pierwszoklasistów i nie szczędzili braw po ich występach, zwłaszcza rodzice swoich pociech. Na zakończenie występu artystycznego, koleżanki i koledzy z trzeciej klasy SP przygotowali dla swoich nowych przyjaciół niespodziankę- życzenia oraz podarunki.
Jednak największym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców był sam moment składania uroczystej przysięgi – ślubowania na sztandar szkoły oraz moment pasowania na ucznia, gdy dyrektor szkoły pani Bożena Lorent dotykając ramienia ucznia ogromnym ołówkiem, przyjmowała adeptów w poczet uczniów słowami „Pasuję Cię na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance”. Od tamtej chwili już nie byli dziećmi - maluchami, ale prawdziwymi uczniami klasy pierwszej. Po ślubowaniu i pasowaniu każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał od pani dyrektor Bożeny Lorent legitymację szkolną, a od pani wicedyrektor Violetty Świder pamiątkowy dyplom. Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor PZSP w Olszance, która podziękowała pierwszoklasistom za wspaniały i niezapomniany występ, wzorową postawę podczas ślubowania
i pasowania oraz życzyła samych wspaniałych, magicznych i niezapomnianych dni w szkole. Po przemówieniach, gratulacjach bohaterowie uroczystości zostali obdarowani przez rodziców kolorowymi i ogromnymi „rożkami obfitości” oraz pamiątkowym medalem. Uroczystość pasowania na ucznia zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który został przygotowany przez rodziców uczniów klasy pierwszej.
Atmosfera w tym dniu była radosna i uroczysta. Było sporo radości, uśmiechu, wzruszeń i wiary w to, że rozsłonecznione maluchy wcielone do Braci Uczniowskiej, będą godnie reprezentować swoją szkołę. Dzień ten na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych.
Tekst i foto Joanna Sowierszenko