Samorząd uczniowski to wewnątrzszkolna organizacja zrzeszającą wszystkich uczniów. Uczy odpowiedzialności za siebie i otoczenie, inicjuje zadania oraz pobudza twórcze działania w społeczności szkolnej. Posiada swoje organy- Radę Samorządu Uczniowskiego, która jest wybierana w wyborach powszechnych w szkole przez uczniów wszystkich klas.
W PSP w Olszance 18 września 2024 r. odbył się pierwszy etap wyborów do Rady SU. Wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z procedurami zawartymi w „Regulaminie Samorządu Uczniowskiego”. Już w pierwszych dniach września uczniowie zaangażowali się w kampanię wyborcza. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, które widniały na gazetce SU. Każdy mógł się zapoznać z programem poszczególnych kandydatów. Uczniowie mieli prawo do kandydowania i głosowania – niezależnie od tego, jakie posiadają oceny, umiejętności, i do której klasy uczęszczają.
Po upływie określonego czasu nadszedł moment na same wybory. Opiekunowie samorządu: pani Iwona Picz oraz pani Beata Kuna przygotowały karty do głosowania z listą kandydatów. Każdy uczeń mógł oddać jeden głos na wybrana osobę. Następnie zebrano głosy od wszystkich uczniów i przekazano je specjalnej Komisji wyborczej, która przeliczyła bardzo dokładnie i skrupulatnie karty. W wyniku tego glosowania do dalszego etapu przeszli:
- Aleksandra Górska
- Julia Bruś
- Mikołaj Lipowicz
- Zuzanna Kownacka
- Piotr Marcianiak
- Martyna Markowska
- Hubert Rosiński
- Karol Rosiński
23 września 2024 r. zgodnie z regulaminem odbył się drugi etap – wybory wewnętrzne z podziałem pełnionych funkcji w Samorządzie Uczniowskim. A oto wyniki tego spotkania:
- Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego- Piotr Marciniak
- Zastępca Przewodniczącego SU – Julia Bruś
- Sekcja porządkowa - Zuzanna Kownacka,
- Sekcja dekoracyjna- Aleksandra Górska
- Redaktor strony internetowej- Mikołaj Lipowicz
- Sekretarz SU – Karol Rosiński
- Skarbnik – Martyna Markowska
Gratulujemy!
Wybory to świetna okazja do uczenia dzieci i młodzieży praworządności, a tym samym zasad demokracji. Dają uczniom możliwość realnego wpływu na to, co dzieje się w szkole.
Tekst i foto Joanna Sowierszenko