Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Brygady Partyzanckiej "Grunwald" w Olszance

Inscenizacja bożonarodzeniowa ph. "A nadzieja znów wstąpi w nas"

Utworzono dnia 22.12.2024

"Jezus się narodził, leży dzisiaj w żłobie.
 Swoją wielką miłość chce zostawić Tobie..."
- o inscenizacji bożonarodzeniowej w PSP w Olszance

               

                Święta Bożego Narodzenia są okazją do wydobycia z serca tego, co najpiękniejsze. To szczególny czas, kiedy staramy się być lepsi, gdy zauważamy innych ludzi, to także taki szczególny okres, kiedy można dłużej zastanowić się nad sobą, swoim postepowaniem. Święta spędzamy razem z rodziną i bliskimi naszemu sercu, łamiemy się opłatkiem, śpiewamy kolędy i pastorałki, które są uznawane za najpiękniejsze na świecie. Jest to także szczególny moment, kiedy przygotowuje się i wystawia niepowtarzalne widowiska, opowiadające o Bożym Narodzeniu. To właśnie dzięki jasełkowym przedstawieniom moment narodzin małej Dzieciny możemy przeżywać nie tylko w grudniu, ale również i przez dwa pierwsze miesiące Nowego Roku.  W każdym przedstawieniu możemy znaleźć coś dla siebie. Podtrzymując tę piękną tradycję uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance pod czujnym okiem swoich nauczycielek katechezy: pani Beaty Kuny i pani Ewy Chruszczewskiej oraz nauczycielki muzyki- p. Beaty Bajcer przygotowali dla wszystkich - jasełka, czyli teatralne przedstawienie biblijnych wydarzeń związanych z narodzeniem Pana Jezusa. Uroczyste spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Olszanka - pan Tymoteusz Drebschok, Sekretarz Gminy- pani Joanna Kopij, Przewodniczący Rady Gminy - pan Sławomir Barwiński, przedstawicielka Gminnej Biblioteki Publicznej w Pogorzeli- pani Marta Bruś, sołtys Olszanki- pan Adam Kaźmierczak, sołtys Pogorzeli - pani Teresa Guszpit, przedstawiciel Ośrodka Zdrowia w Olszance- pani Danuta Ilów.

                Piękna scenografia: rozgwieżdżone niebo z jasną gwiazdą betlejemską górującą nad wszystkim, w tle skromna szopka, żłóbek i sianko, obok ognisko, przy którym spali pasterze, oraz przytłumione światła wokół wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny i wyjątkowy nastrój. Oto za chwilę wydarzy się coś niesamowitego - cud - narodzi się Jezus. Jednak zanim do tego dojdzie prowadząca spotkanie (Aleksandra Górska) zaprosiła wszystkich widzów do polskiej rodziny, by zobaczyć, jak naprawdę obchodzimy święta, jak się do nich przygotowujemy, do czego przywiązujemy wagę. W naszym życiu, w codziennych sytuacjach podejmujemy szereg decyzji, często wybieramy to, co łatwe, szybkie, schodzimy z prostej dobrej drogi, staramy iść na skróty. Pamiętajmy, iż święta Bożego Narodzenia to czas wyciszenia, to moment, w którym powinniśmy się zatrzymać obok drugiego człowieka i po prostu dostrzec go.

                A oto jednorodzinny dom, w którym nad wszystkim czuwają rodzice (Maja Kubik i Hubert Rosiński), starają się oni przekazać swoim dzieciom (w tej roli: Gabrysia Dorociak, Zuzia Kownacka, Julia Kostka) najważniejsze tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Mama, rozmawiając z córkami
 i obserwując ich zachowanie, często podkreślała, że Wigilia to jeden z najważniejszych dni w roku,
w którym należy się kierować zasadą: „Jaki jesteś w Wigilię, taki będziesz przez cały nadchodzący rok”. W porę łagodziła spory, nie pozwalała się kłócić w tym dniu, ponieważ było to zwiastunem problemów w nadchodzącym roku. Zachęcała do postu, takiego prawdziwego i wspominała swoje dzieciństwo - wigilijne potrawy, ubieranie choinki jako  symbolu odrodzenia, dlatego zaznaczyła, że ubierano drzewko iglaste tuż przed Wigilią, ozdabiając je w przeróżne ozdoby: pierniki, orzechy, czerwone jabłuszka, małe, suszone owoce oraz ręcznie wykonywane ozdoby przez członków rodziny. Nikt nie kupował gotowych ozdób. Gdy na niebie zaświeciła pierwsza gwiazdka, ojciec- głowa rodziny, zaprosił wszystkich do wspólnej wigilijnej wieczerzy przy pięknie nakrytym stole, sianku i opłatku. Dopiero, gdy zebrali się wszyscy domownicy w odświętnych strojach, zaczął czytać Ewangelię o narodzinach Jezusa, a następnie zwrócił się do widzów i zaprosił wszystkich do wspólnego radosnego kolędowania. I wtedy nastała ciemność... po chwili usłyszeliśmy piękną kolędę "Bóg się rodzi" w wykonaniu szkolnego chóru, zaświeciła ogromna gwiazda i przenieśliśmy się do Betlejem. A tu ukazała nam się Maryja, która kołysała malutkiego synka - Jezusa, a przy niej stał wierny towarzysz i opiekun - Józef.  Wszystko rozgrywało się na uboczu w ubogiej stajence. Urok tego wystroju, w połączeniu z biblijnymi tekstami, kolędami i pastorałkami takimi jak: "Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem", "Dziś w stajence", "Lulajże Jezuniu", "Mędrcy świata", "Pastorałka od serca do ucha", "A kto wie..." śpiewanymi przez chór, przenikał głęboko w serce słuchaczy.  Wkrótce byliśmy świadkami pokłonu, który oddawali Bożej Dziecinie pastuszkowie (Marcel Sierakowski, Wiktor Zalewski. Sebastian Dorociak) oraz trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar (Natan Jankowski, Mikołaj Lipowicz i Szymon Huchrak).  Wszyscy radowali się z narodzin Bożej Dzieciny.     

                Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Było pięknie, wzruszająco i bardzo świątecznie. Na zakończenie wystąpił wójt gminy Olszanka- pan Tymoteusz Drebschok, który podziękował młodym artystom za wspaniały występ, przekazał występującym słodką niespodziankę. Podkreślił, iż powinniśmy docenić to, że możemy spędzić święta bezpiecznie w swoim domu z bliskimi, z rodziną. Należy być wdzięcznym i cieszyć się z tego, co mamy i to, że możemy się tym podzielić z najbliższymi. To naprawdę wielkie szczęście. W swoich słowach nawiązał do własnej przeszłości, gdy jako żołnierz Sił Zbrojnych RP przebywał z misją w Afganistanie właśnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, jak trudno było mu obchodzić święta z dala od domu, rodziny. A przecież polskie święta są najpiękniejsze. Później pan wójt złożył wszystkim ciepłe,  świąteczne życzenia. Następnie głos zabrała pani Bożena Lorent- dyrektor PSP w Olszance, która pogratulowała młodym artystom cudownego występu, podziękowała opiekunom: p. Beacie Kunie, p. Ewie Chruszczewskiej i p. Beacie Bajcer za przygotowanie dzieci i młodzieży, za czuwanie nad kultywowaniem tradycji szkolnych jasełek, a następnie złożyła świąteczne życzenia. Do życzeń dołączyli  pozostali goście, którzy wręczyli młodym artystom słodycze.  Nie był to jednak koniec niespodzianek w tym dniu. Rada Rodziców wręczyła wszystkim występującym, a także pozostałym uczennicom
i uczniom - w imieniu Grupy Otmuchów -  słodkie niespodzianki.  Serdecznie za wszystko dziękujemy, bo jest to naprawdę miłe.

                Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, życzymy wszystkim zadowolenia, wiele satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie wytchnienie i radość. Niech Nowy Rok obfituje w szczęście, pomyślność, zdrowie i uśmiech. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia! 

Tekst i foto Joanna Sowierszenko

 

 

 

Inscenizacja bożonarodzeniowa ph. "A nadzieja znów wstąpi w nas"-

Utworzono dnia 22.12.2024, 21:47

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Styczeń 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Statystyka: