,,Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień - to miłość
biel – serce czyste...
Piękne są nasze
barwy ojczyste”
Wiersz ,,Barwy ojczyste” Czesław Janczarski
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym, ustanowionym przez Sejm w 2004 roku. Obchodzimy je w całym kraju właśnie 2 maja. Flaga jest - obok godła – naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni dziejów. W pradawnych wierzeniach Słowian biel oznaczała wodę, czystość i cnoty moralne ; czerwień – ogień, odwagę i waleczność. Dlatego te barwy dominowały w kolorystyce słowiańskich strojów, uzbrojenia, dekoracji wnętrz, a nawet grobowców.
Biel i czerwień jako barwy narodowe pojawiły się po raz pierwszy 3 maja 1972 roku, podczas uroczystych obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji.
Flaga państwowa, inaczej narodowa to oficjalny znak symbolizujący nasze państwo. Jest wywieszana na urzędach państwowych oraz na naszych domach w trakcie świąt państwowych i w chwilach szczególnie ważnych dla naszej ojczyzny. Nasze barwy narodowe są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego.
Polskie barwy narodowe, wyrosły z piastowskiego znaku herbowego, towarzyszyły i towarzyszą nam we wszystkich ważnych wydarzeniach i w codziennym życiu. W najbliższych dniach będzie wiele okazji do zamanifestowania naszego patriotyzmu. Obchodzić będziemy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, dlatego z prawdziwą radością przyłączyliśmy się do corocznej akcji Biura „Niepodległa” i w majowe dni wywiesiliśmy biało-czerwone flagi na balkonach i w oknach naszych domów, na naszych domach.