„Legenda o Janie i Cecylii”,
czyli kolejna odsłona Narodowego Czytania w PZSP w Olszance
Kultywując tradycję ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP, uczniowie PZSP w Olszance przyłączyli się w pierwszym tygodniu nauki szkolnej do głośnego czytania. To już dwunasta odsłona Narodowego Czytania. Tym razem wybrano wybitne dzieło Elizy Orzeszkowej- powieść „Nad Niemnem”. To najbardziej znany utwór tej autorki. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Zresztą Eliza Orzeszkowa napisała ją jako wyraz podziwu dla dzieła Adama Mickiewicza. „Nad Niemnem” to przede wszystkim hołd złożony polskim patriotom: tym poległym w powstaniu styczniowym, ale również tym, którzy po klęsce powstania zaprezentowali nowy wzorzec patriotyzmu, wyrażający się w kulcie pracy, w solidaryzmie narodowym, edukacji i dążeniu do sukcesu ekonomicznego Polaków prześladowanych przez zaborców. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Do czytania w naszej szkole wybrano trzy fragmenty utworu m.in.: Legendę o Janie i Cecylii, barwne opisy nadniemeńskiej przyrody i dworku Korczyńskich.
To szlachetne przedsięwzięcie miało na celu nie tylko popularyzację czytelnictwa, ale również wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Podczas tej akcji nauczyciele podzielili się z uczestnikami również wiedzą na temat genezy utworu, najciekawszych wątków oraz bohaterów, ich losów. Dodatkową atrakcją był fakt, iż biblioteka szkolna PZSP w Olszance z okazji tegorocznej edycji otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć, która posłużyła do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez czytelników egzemplarzach.
Akcja w naszej szkole została zorganizowana przez szkolną bibliotekę oraz nauczyciela języka polskiego. Przygotowano również tematyczną gazetkę z tej okazji. Wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania w PZSP w Olszance dziękujemy i zapraszamy za rok do wspólnego poznania dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”.
Tekst i foto: Joanna Sowierszenko
Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”