"Bezpieczne ferie 2023"-
o spotkaniu z przedstawicielem PSP w Brzegu - mł. kpt. Rafałem Głowikiem
w PZSP w Olszance
Ferie to czas wyczekiwany przez wszystkich uczniów, między innymi dlatego, iż dni bez szkolnych obowiązków dają możliwość zajmowania się tym, co sprawia najwięcej przyjemności i radości. Jednak często pojawia się problem, jak spędzić je mile, atrakcyjnie, a przede wszystkim bezpiecznie. O tym jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych podczas zimowych szaleństw, dowiedzieli się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance podczas spotkania z mł. kpt. Rafałem Głowikiem w ramach prewencji społecznej KP PSP Brzeg ph. „Bezpieczne Ferie 2023”. Głównym celem spotkań było przedstawienie podstawowych zasad bezpiecznego zachowania oraz sposobach unikania zagrożeń w okresie ferii zimowych. W trakcie rozmowy dla każdej grupy wiekowej, począwszy od najmłodszych uczniów, a skończywszy na ósmoklasistach, rozmawiano na temat bezpiecznych zachowań w trakcie zimowych dni, ostrożności w czasie zabaw na śniegu oraz unikania różnych zagrożeń.
Podczas prelekcji szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia związane z przebywaniem najmłodszych w rejonie zamarzniętych zbiorników wodnych: stawów, jezior itp. Przypomniano uczniom, iż na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach, najlepiej profesjonalnych lodowiskach. Natomiast stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pozornie pokryte są grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać pod naszym ciężarem. Nie przebywajmy na lodzie zbyt blisko siebie, w razie niebezpiecznej sytuacji, zawsze ktoś będzie mógł wezwać pomóc. Po usłyszeniu trzeszczenia lodu, natychmiast należy zawrócić na brzeg. Gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód w pierwszej kolejności: sprawdzamy swoje bezpieczeństwo i natychmiast wzywamy pomoc. Prowadzący spotkanie przypomniał uczniom o ważnych telefonach alarmowych (999- Pogotowie Ratunkowe, 998 - Straż Pożarna, 997 - Policja, 112- Ogólnopolski numer alarmowy) i właściwej reakcji w sytuacjach zagrożenia.
Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegajmy nagle przez ulicę. Nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych. Nie zapominajmy też o elementach odblaskowych. Mogą uratować nam życie. Podczas spacerów, widząc zwisające z dachów sople, nie strącajmy ich patykami lub kamieniami dla zabawy. Najlepiej poinformujemy o nich osobę dorosłą. Bardzo często podczas rozmowy pan Głowik podkreślał, że o każdym wyjściu, opuszczeniu domu, planowanej zabawie należy poinformować rodziców. I nie jest ważne, czy ma się lat siedem, dziesięć, dwanaście czy szesnaście. Rodzice powinni wiedzieć: gdzie jesteśmy, z kim jesteśmy, co robimy i kiedy wrócimy. Pan kapitan, jako człowiek doświadczony, biorący udział w wielu akcjach, a także przykrych zdarzeniach i interwencjach, przypomniał uczniom podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać, by zbliżające się ferie zimowe były udane i bezpieczne. W trakcie spotkania z dziećmi rozmawiano o tym, jak zorganizować kulig oraz bitwę na śnieżki, by zabawy te kończyły się szczęśliwie.
W czasie spotkania prowadzący zwrócił uwagę na wyroby pirotechniczne i ich odpalanie. Podkreślił, iż to nie jest tylko zabawa, jest to tak naprawdę bardzo niebezpieczne, dlatego można ich używać, ale tylko i wyłącznie pod nadzorem dorosłych. Pan kapitan zwrócił uwagę, że wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale nawet poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu, ale pod czujnym okiem dorosłych. Jedynie takie postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas ich odpalania. Prowadzący przestrzegał dzieci i młodzież przed niektórymi substancjami, które łatwo się zapalają, dlatego prosił, aby mieć baczenie, nie tylko podczas ferii zimowych, by nie zaprószyć ognia w pobliżu ich składowania, ponieważ może to spowodować pożar lub wybuch. Niestety oparzenia są jednym z najczęstszych urazów wynikających z niewiedzy, nieuwagi, bądź lekceważenia podstawowych zasad postępowania, dlatego należy pamiętać, że nawet gorąca para wydobywająca się z czajnika może być niebezpieczna i dotkliwie poparzyć. Gdy to nastąpi powinno się miejsce poparzenia schłodzić natychmiast strumieniem zimnej, bieżącej wody. Gdy oparzenie jest poważne, rozległe należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ratownikiem medycznym.
Na zakończenie każdego ze spotkań pan kapitan życzył wszystkim uczniom udanego zimowego wypoczynku, wspaniałej pogody oraz atrakcyjnego i przede wszystkim bezpiecznego spędzenia wolnego czasu. Serdecznie dziękujemy panu Rafałowi Głowikowi oraz Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu za bardzo ciekawą i pouczającą prelekcję na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.
Ferie zimowe czas rozpocząć, razem z nami odpoczywają uczniowie województwa: dolnośląskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego.
Tekst i foto Joanna Sowierszenko