Kultywując tradycję ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, uczniowie PZSP w Olszance przyłączyli się, w I tygodniu nauki szkolnej, do głośnego czytania. To już jedenasta odsłona Narodowego Czytania. Tym razem wybrano "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Akcja miała na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Podczas tej akcji nauczyciele podzielili się z uczestnikami również wiedzą na temat genezy ballad, najciekawszych wątków oraz bohaterów, ich losów, przewinień, problemu winy i kary. Dodatkową atrakcją był fakt, iż biblioteka szkolna PZSP w Olszance z okazji tegorocznej edycji otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć, która posłużyła do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez czytelników egzemplarzach.
Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zainicjował w 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Akcja ta otworzyła cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Pierwszym czytanym przez Polaków dziełem był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Ballady i romanse” A. Mickiewicza. To szlachetne przedsięwzięcie jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.
Akcja w naszej szkole została zorganizowana przez szkolną bibliotekę oraz nauczycielki języka polskiego. Przygotowano również tematyczną gazetkę z tej okazji. Wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania w PZSP w Olszance dziękujemy i zapraszamy za rok do wspólnego czytania utworu Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.
Tekst i foto: Joanna Sowierszenko, Adriana Gall
Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”