Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Podobnie jak w ubiegłych latach dzieci i młodzież miały za zadanie upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Uczniowie naszej szkoły PZSP w Olszance z ogromnym zaangażowaniem włączyli się wraz ze swoimi wychowawcami do udział w akcji „Szkoła pamięta- 2021", rolę koordynatora przedsięwzięcia pełniła p. Beata Kuna.
Listopad- czas zadumy i wspomnień …
Listopad to smutny jesienny miesiąc, pełen wspomnień o tych, których nie ma wśród nas. W tym czasie odwiedzamy groby bliskich, wspominamy tych, których już z nami nie ma. Zapalamy znicze i milkniemy przy modlitwie. To jedyne święto w roku, które skupia wszystkich bliskich przy mogiłach. Święto zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach, dlatego uczniowie szkoły w Olszance wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami: p. A. Gall, I. Picz, B. Kuna, J. Sowierszenko na pobliski cmentarz, aby uporządkować zapomniane i opuszczone groby, by zapalić symboliczny znicz pod krzyżem, aby w ten sposób uczcić wszystkich zmarłych i poległych. Do akcji przygotowywano się od dwóch tygodni, zebrano znicze, a następnie odwiedzono lokalne miejsca pamięci i poznawano związaną z nimi historię. W rozwijaniu i kształtowaniu postaw patriotyzmu ogromną rolę spełniają przeżycia i doświadczenia z okresu dzieciństwa, dlatego w tych dniach zawsze wspominamy naszych bliskich oraz zmarłych nauczycieli, a także wszystkich tych, którzy budowali nasza szkołę, którzy zapisali się na kartach historii lokalnej i ogólnonarodowej.
Święto Zmarłych to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. W ten jeden jakże ważny dzień, warto i trzeba odwiedzić zapomniane przez rok cmentarze, przystanąć, pomyśleć o bliskich, o znajomych, sąsiadach, z którymi już się nie spotkamy, zapalić znicz i zanurzyć się w modlitwie za nich. Pełni powagi i zadumy uczniowie wędrując jesiennymi alejkami i słuchając opowieści swoich opiekunów o osobach spoczywających w mogiłach, zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli, a także na tych smutnych, opuszczonych i zapomnianych. Wszyscy z szacunkiem modlili się za dusze tych, którzy odeszli. Ten dzień był dla nas wszystkich uczniów i nauczycieli dniem szczególnym – dniem, w którym wspomnienia były żywe a myśli o przemijaniu prawdziwe
Kartki dla Powstańców
"Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób." Mając to na uwadze pod kierunkiem nauczycieli p. B. Kuny i J. Sowierszenko dzieci i młodzież z PZSP w Olszance aktywnie włączyła się w pisanie podziękowań i życzeń dla Powstańców Warszawskich. Podczas lekcji historii i zajęć bibliotecznych uczniowie zapoznawali się z historią Powstania Warszawskiego, jego przebiegiem, ważnymi postaciami, a następnie przygotowywali własnoręcznie kartki, do których samodzielnie redagowali życzenia i podziękowania. Dzięki zaangażowaniu uczniów powstało wiele pięknych kartek z życzeniami i podziękowaniami. Część kart została imiennie zaadresowana i skierowana do konkretnych osób walczących w Powstaniu. Pamiętajmy o tym, iż ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek. Ten prosty gest łączy pokolenia i sprawia, że bohaterowie tamtych dni są silni siłą pamięci Polaków. Mamy nadzieję, że kartki od naszych uczniów sprawią wielką radość Powstańcom. Dziękujemy wszystkim za wrażliwość i otwarte serce do dzielenia się z innymi.