Książka Petera H. Reynoldsa pt. "Kropka" to napisana prostym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki- Vashti, która nie wierzy we własne możliwości i umiejętności. Ta opowieść poruszyła serca wielu czytelników. Udowadnia prawdę, którą powinniśmy znać - o tym, że talenty drzemią w każdym z nas. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a! Stała się inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki, czyli International Dot Day, który corocznie obchodzimy 15 września.
Od kilku lat również w PZSP w Olszance w Dniu Kropki uczniowie rozmawiają o swoich talentach, mocnych stronach, dzielą się z innymi, a na pamiątkę pierwszej kropki Vashti powstają prawdziwe kropkowe dzieła sztuki.
Również w tym roku podczas zajęć z języka polskiego, godzin wychowawczych, kół zainteresowań, wdż, doradztwa zawodowego przyłączyliśmy się do świętowania Dnia Kropki. Była to doskonała okazja do eksplozji niepohamowanej twórczości związanej z kropką, kołem, kulą
i farbami i rozmów na temat własnych możliwości, umiejętności, zdolności
i talentów. Z tego powodu zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy, zwracając uwagę na to, że każdy ma jakiś talent, wystarczy tylko w siebie uwierzyć.
Dzięki aplikacji mobilnej Quiver uczniowie klasy czwartej, piątej i nie tylko bawili się rozszerzoną rzeczywistością. Stworzone przez nich kolorowe kropki dzięki aplikacji stawały się trójwymiarowymi ruchomymi kulami. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak to możliwe. Dzieci były zachwycone.
Starsi uczniowie odkrywali cuda królestwa zwierząt i znanych postaci poprzez oryginalne kolorowanki Thomasa Pavitte’a, twórcy bestsellerowej serii 1000 x połącz kropki lub Kwerkle. Rysunki, na których początkowo nie widać nic poza gąszczem okręgów, kryły w sobie tajemnice czekające na rozwikłanie. Za pomocą pięciu, idealnie dobranych odcieni barw, cierpliwości i ciężkiej pracy powstały przepiękne portrety, prawdziwe dzieła sztuki.
Na zakończenie "Dnia Kropki" przygotowano wystawę prac uczniów, które ozdabiały gazetki ścienne w gabinetach poszczególnych klas. Z każdego miejsca widoczne były wesołe, kolorowe kropki. Wszyscy wykazali się kreatywnością i pomysłowością.
Historia o Vashti i zadania wykonane podczas "Dnia Kropki" uświadomiła dzieciom i młodzieży, że każdy z nich ma jakieś ukryte talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na odkrycie. Wystarczy tylko uwierzyć w siebie. Pamiętajcie o tym.
Tekst i foto Joanna Sowierszenko