Szacunek dla historii i dziejów naszego narodu to współczesny wyraz patriotyzmu, dlatego nie można wychowywać przyszłych pokoleń w oderwaniu od ich korzeni. Kultywowanie przeszłości ma ogromne znaczenie dla wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży.
Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy, dbanie o poprawność języka ojczystego zarówno w mowie jak i piśmie, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowych tradycji i narodowych świąt.
Dnia 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ustanowiono je, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po 123 latach niewoli - w 1918 r. stało się niepodległe, wolne od zaborców. W roku bieżącym mija 103 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, wydarzenia uznawanego za najważniejsze w naszej historii. 11 listopada to dla nas Polaków największe święto narodowe, skłania nas ono do przypomnienia losów Ojczyzny i do szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo. To data-symbol, bo wolność zawitała wówczas do polskich domów.
Uczniowie klas czwartych PZSP w Olszance, aby godnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości, zorganizowali 19 listopada przepiękną akademię patriotyczną pod kierunkiem p. Małgorzaty Feruś i p. Joanny Sowierszenko.
Tę wzruszającą lekcję historii rozpoczęto od wspólnego odśpiewania z ogromnym zaangażowaniem i siłą hymnu państwowego, do którego zaprosił wszystkich przewodniczący SU Piotr Gazda, a następnie wysłuchano wspaniałej recytacji różnorodnych wierszy patriotycznych, wykonanych przez czwartoklasistów m.in.: Maję Kubik, Nadię Drebschok, Amelię Kadłubowską, Maję Oliwę, Sebastiana Dorociaka, Daniela Bugaja, Macieja Rosińskiego, Zuzannę Koksanowicz, Jagodę Węglińską-Rosińską, Oliwię Wojtyło, Lenę Skórzewską, Marcela Sierakowskiego, Kamilę Lenartowicz i innych. Piękną wymowę wierszy przeplatano partiami narratorów, w rolę których wcielili się: Martyna Markowska i Hubert Rosiński. Recytację wzbogacił układ ruchowy z flagami w wykonaniu: Wiktora Zalewskiego, Szymona Luma, Franciszka Krzemińskiego i Adama Urbańskiego. Bardzo sugestywnie odegrano scenę podziału Polski przez państwa rozbiorowe: Prusy, Austrię i Rosję. Postacie te odegrali następujący uczniowie: Maria Zalewska, Lidia Piekarska Piotr Marciniak oraz Nadia Drebschok. Najważniejsze daty, o których wspominali narratorzy w swych wypowiedziach prezentowały: Anna Oliwa i Maja Oliwa.
Apel uświetniły przepięknie zaśpiewane pieśni patriotyczne w wykonaniu pierwszoklasistów oraz przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Olszance, którzy wzbogacili występ swoich starszych kolegów recytacją wiersza W. Bełzy pt. "Katechizm polskiego dziecka". Prawdziwą perełką akademii był solowy występ ucznia klasy szóstej- Szymona Załanowskiego. Śpiew wzbudzał refleksję i pobudzał wyobraźnię słuchaczy. Występy młodych artystów z zaciekawieniem obserwowali wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami. Niezwykłe skupienie i powaga panująca zarówno wśród artystów, jak też odbiorców to elementy, które pozwoliły wczuć się w nastrój tej niezwykłej chwili. Uroczysty charakter tego dnia podkreślały również biało-czerwone flagi na tle mogił z krzyżami. Całość uroczystości dopełniały galowe stroje uczniów szkoły podstawowej. Ze względu na sytuację pandemiczną i zalecenia związane z Covid-19 społeczność szkolną podzielono na grupy, dlatego młodzi artyści zaprezentowali montaż muzyczno-słowny trzy razy.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Bożena Lorent oraz pani wicedyrektor Violetta Świder. Obie panie podziękowały występującym za wspaniałą akademię, uczniom PSP za wysłuchanie apelu z prawdziwą powagą i zaangażowaniem, następnie przypomniały, że szacunek dla historii i dziejów naszego narodu to współczesny wyraz patriotyzmu. W przemówieniu podkreślono, iż patriota to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju.
„Istnieje wiele sposobów mówienia o patriotyzmie. Każdy z nich jest dobry, jeśli spełnia podstawową funkcję- sprawia, że ta wartość jest trwała, nieprzemijająca i wciąż aktualna”. Mamy nadzieję, iż uroczysta akademia zorganizowana z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest właśnie takim sposobem.