Dzień kota w PSP w Olszance
„Bo koty są dobre na wszystko.
Na wszystko, co życie nam niesie.
Bo koty, to czułość i bliskość
na wiosnę, na lato, na jesień….”
Są białe i czarne, pręgowane i łaciate, rude i szare, rasowe i zwyczajne, domowe i dzikie. O co chodzi? O kogo? Oczywiście o koty, które swoje święto obchodzą w lutym.
Trochę historii...
Międzynarodowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie właśnie 17 lutego. Dzień ten ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, zachęcić do niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwić ludzi na często trudny koci los i uświadomić, że kot może być wspaniałym przyjacielem człowieka. W Polsce święto to obchodzony po raz pierwszy 19 lutego 2006 z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź. Tradycja tego dnia wywodzi się tak naprawdę ze starożytnego Rzymu, gdzie miłośnicy kotów spotykali się 17 lutego, aby oddać cześć tym niezwykłym zwierzętom.
Kot to miłe, puszyste zwierzątko, które jest nieodłącznym towarzyszem ludzi i domownikiem w wielu mieszkaniach. Naukowcy twierdzą, iż przebywanie z kotem znacznie obniża poziom stresu. W trakcie głaskania futerka naszego pupila wydzielają się w dużej ilości hormony szczęścia, a ilość hormonów stresu jednocześnie gwałtownie spada. Mruczenie kota potęguje efekt rozluźnienia a ostatecznie uspokojenia. Dlatego warto zostać opiekunem kota, a on odwdzięczy się nam oceanem miłości.
Dzień kota w bibliotece szkolnej
Choć „Dzień kota” przypada właśnie 17 lutego, to w PSP w Olszance obchody trwały do końca lutego. W pierwszym tygodniu lutego opiekunki szkolnej biblioteki: p. B. Malczewska i p. Joanna Sowierszenko zorganizowały akcje ph. „Pochwal się swoim kotem”. W ciągu 10 dniu powstała bardzo ciekawa wystawa, na której znalazły się zdjęcia milusińskich futrzaków należących do uczniów, a także nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Ich ilość przekroczyła nasze wyobrażenie i z dnia na dzień się powiększała. Na korkowych tablicach, pomiędzy zdjęciami, pojawiły się też ciekawostki dotyczące kotów i opieki nad nimi. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dumni właściciele mogli pochwalić się swoim pupilem - niektórzy nawet kilkoma!
Koty to także bardzo wdzięczny temat wielu książek, bohaterami licznych utworów dziecięcych: wierszy, baśni, opowiadań i powieści. Literackie koty są cudowne, fantastyczne, czasami tajemnicze, niekiedy straszne, zagubione, samotne, przeżywają moc przygód. Warto poznać ich losy. Dlatego szkolna biblioteka PSP w Olszance dla swoich czytelników przygotowała wystawę książek z kocim bohaterem w tle oraz wiele innych atrakcji. Klasy młodsze w szkolnej bibliotece poznały historię kociego święta, a następnie wzięły udział w różnorodnych zabawach i zadaniach z kocim bohaterem. Rozpoznawano znane kocie postaci z bajek i książek, rozwiązywano quizy i łamigłówki. Był czas na prace plastyczne. Każdy uczeń stworzył piękną zawieszkę- kotka, rysunek lub opaskę. Uczniowie ze starszych klas również brali udział w tym niezwykłym święcie, rozwiązywali kocie sudoku ,krzyżówki z kotem w tle, tworzyli portrety swoich milusińskich. W tym czasie rozmawiano o swoich pupilach, poznawano ciekawostki z życia kotów domowych, a także tych dzikich. Podziwiano wystawę kotów, dzięki której odkryto, że w naszej szkole w Olszance przebywają miłośnicy kotów zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli, a także pracowników administracji i obsługi. Jak widać, wiele nad łączy. Dziękujemy za wszystkie dostarczone zdjęcia kotów, za udział w konkursach i innych zmaganiach, za zaangażowanie i kocie opowieści. Z pewnością ten czas dostarczył wiele radości i wzruszeń.
Tekst i foto Joanna Sowierszenko oraz wychowawcy klas