Narodowe Święto Niepodległości w PZSP w Olszance
„Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
(…)
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju, wśród wolnych ludzi”.
„Niepodległość”, Marcin Wolski
Narodowe Święto Niepodległości, które uroczyście obchodzimy co roku 11 listopada, upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiego państwa. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Do 1937 r. było to święto wojskowe, a uroczystościom nadano rangę święta państwowego. Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swoją rangę dopiero w 1989 r. i od tego czasu możemy je uroczyście obchodzić i celebrować.
Uczniowie klasy siódmej PSP w Olszance, aby godnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości, zorganizowali 10 listopada przepiękną akademię patriotyczną pod kierunkiem p. Iwony Kubickiej i Beaty Bajcer. Tę wzruszającą lekcję historii rozpoczęto od wspólnego odśpiewania z ogromnym zaangażowaniem i siłą hymnu państwowego, do którego zaprosił wszystkich przewodniczący SU Piotr Marciniak w ramach akcji „Szkoła do hymnu”, a następnie wysłuchano wspaniałej recytacji różnorodnych wierszy patriotycznych, wykonanych przez siódmoklasistów m.in.: Julię Skibińska, Julię Zielińską, Nicolę Flis, Blankę Grabowską, Milenę Rychel, Justynę Hładik, Oliwię Zeman, Oliwię Zabłocką, Stanisława Narejkę, Antoniego Rosińskiego. Apel uświetniły przepięknie zaśpiewane przez „Słowiki”- chór szkolny pieśni patriotyczne, m.in.: „11 listopada”, „Co to jest niepodległość?”, „Szara piechota”. Prawdziwą perełką akademii był występ Julii Marć i Nicoli Flis, dziewczęta w bardzo sugestywny sposób przedstawiły wiersz W. Bełzy pt. "Katechizm polskiego dziecka".
Uroczystą akademię zakończyła przemówieniem dyrektor Zespołu - pani Bożena Lorent, która podziękowała recytatorom, solistom i chórowi szkolnemu, a także opiekunom za przepiękny i wzruszający montaż poetycko-muzyczny, który w przystępny sposób przybliżył wszystkim najważniejsze fakty historyczne z czasów niewoli Polski. W swoim przemówieniu pani dyrektor podkreśliła, że dziś patriota to również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Pochwaliła przedszkolaków i uczniów za dojrzałą postawę podczas akademii, za skupienie, uwagę, a także przepiękne i gromkie wyśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Roty”. Następnie pani B. Lorent zaprosiła wszystkich do udziału i wysłuchania Koncertu Laureatów Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”, który odbędzie się już w sobotę 11 listopada w kościele parafialnym w Pogorzeli.
Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Tekst i zdjęcia Joanna Sowierszenko
Wykorzystano informacje ze strony: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/narodowe-swieto-niepodleglosci-2023