W pewne październikowe przedpołudnie grupa ósmoklasistów z Olszanki wybrała się do Brzegu. Miejska Biblioteka Publiczna otworzyła przed nimi swoje podwoje. W ciągu trzygodzinnej wizyty uczniowie poznali strukturę biblioteki, zasady korzystania z księgozbiorów, zapoznali się z ofertą mediateki.
Państwo Mirella Mazurkiewicz i Janusz Faliński zaraz po wejściu przywitali wszystkich i zaprosili do części relaksacyjnej. Tam opowiedzieli o funkcjach biblioteki miejskiej, ofercie księgozbioru, zasadach wypożyczania książek, prawach i obowiązkach czytelników. Następnie wraz z uczniami udali się do części z księgozbiorami. Ósmoklasiści poznali działy tematyczne, sposoby korzystania z katalogu. Kolejnym etapem eksploracji biblioteki była gra terenowa „Wirus niewiedzy” z wykorzystaniem kodów QR . Zabawa wciągnęła wszystkich. Wyposażeni w telefony komórkowe przemierzali meandry korytarzy i regałów w pooszukiwaniu konkretnych tytułów, odszukiwali kolejne wskazówki, wykonywali zadania. Musieli ze sobą współpracować dzielić się wiedzą i spostrzeżeniami, korzystać z własnych doświadczeń.
Kolejnym punktem wizyty była czytelnia. Tam prowadzący opowiedzieli o zbiorach gier i komiksów. Okazało się, że wśród uczennic jest kilka wielbicielek japońskiej mangi. Po krótkiej prezentacji uczniowie mogli w praktyce przystąpić do rywalizacji. Najpierw obejrzeli krótki film instruktażowy, a następnie zmierzyli się z pozornie prostą grą logiczną- Sudoku. Później poznali pozostałe gry planszowe. Grali w „Kółko-krzyżyk”, „Ubongo”, „ Ego”. Na koniec podziękowali prowadzącym z poświęcony czas.
Dziś biblioteka to nowoczesne, przytulne, estetyczne miejsce, w którym można przyjemnie spędzić czas. Uczniowie przekonali się, że oprócz książek, można tam znaleźć rozrywkę. A w przyszłym, po rozpoczęciu nauki w szkole ponadpodstawowej, roku staną się jej aktywnymi użytkownikami.
Tekst Adriana Gall, foto Adriana Gall i Iwona Picz