Tradycja wciąż żywa i trwa … o świętach majowych w PZSP w Olszance
Maj jest uważany za najpiękniejszy i zarazem najważniejszy miesiąc w ciągu całego roku. To właśnie w maju przyroda zachwyca nas swoim niezwykłym urokiem, napawa nadzieją i wiarą. Serca wszystkich żywych istot biją przyspieszonym rytmem, poczynając od radosnego brzęczenia pszczół, pracowitej krzątaniny mrówek, aż po rozgrzane majowym słońcem serca ludzkie, które właśnie wtedy łatwiej potrafią pokochać, wspominać, wybaczyć urazy czy nieść pomoc potrzebującym. To tylko w maju w tym wyjątkowym miesiącu obchodzimy tak wiele ważnych rocznic w naszej ojczyźnie m.in. Święto ludzi pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Matki, a także kolejną już 78 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Maj to również obchody przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Strażaka, Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Dzień Matki, oraz najważniejsze święto naszej szkoły w Olszance - Dzień Patrona.
Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego przy sztandarze szkoły. Następnie pani dyrektor Bożena Lorent wraz z delegacją dokonała uroczystego zapalenia znicza i złożenia kwiatów pod tablicą Patrona. Gest ten ma wymiar symboliczny. To cześć i honor oddany tym, którzy polegli za ojczyznę, następnie chwilą milczenia uczczono ich czyny i chwalebne życie. Później przewodniczący szkoły -Piotr Marciniak zaprosił wszystkich przybyłych do wysłuchania i obejrzenia, na przepięknie udekorowanej w barwy szkolne sali gimnastycznej, montażu poetycko-muzycznego przygotowanego przez uczniów klasy siódmej PZSP w Olszance pod czujnym okiem wychowawcy pana Stanisława Smugorzewskiego. Uczniowie poznali trudną historię powstania świąt majowych i tradycję ich obchodzenia na przestrzeni wielu lat. Występy recytatorów i narratorów swoich pięknym śpiewem wzbogacił chór szkolny, przygotowany przez panią Beatę Bajcer. Wysłuchano m.in. hymnu Unii Europejskiej pt. „Oda do radości”, piosenkę pt. „Polska flaga”, pieśń „Mazurek Trzeciego Maja”, „Wojenko, wojenko”, „Rotę” i wiele innych pieśni.
Na zakończenie uroczystości dyrektor Zespołu – pani Bożena Lorent, podziękowała wszystkim za przybycie i udział w uroczystej akademii. W swoim przemówieniu nawiązała do historii szkoły, która w maju obchodzi swoje imieniny- święto Patrona. Wspomniała, iż dzięki aktywności, pracowitości i zaangażowaniu mieszkańców niespełna ćwierć wieku po wojnie- 8 września 1969 pierwsi uczniowie przekroczyli próg tej szkoły, która już za rok będzie obchodziła swoje 55- lecie. Następnie pani dyrektor życzyła wszystkim bezpiecznego, wiosennego odpoczynku podczas majowych świąt, a także tego, by ten czas pobudził do refleksji nad naszą Ojczyzną – Polską, nad jej drogą do wolności, nad ludźmi, którzy walczyli o miejsce Polski na mapie Europy, o prawo do symboli narodowych – flagi, hymnu, godła, do mowy w języku polskim.
Dla wszystkich młodych ludzi majowe święta to historia, o której uczą się codziennie w szkole i którą darzą szacunkiem. Należy pamiętać, że w jej tworzeniu brało udział wiele pokoleń Polaków, którzy swą walką i poświęceniem chcieli zmienić oblicze swej ojczyzny i los swych rodaków. Dla niej cierpieli i ginęli. Ich trud nie poszedł na marne, a pamięć o nich należy kultywować, by trwała i była wciąż żywa.
Tekst i zdjęcia Joanna Sowierszenko