„Duch starej kamienicy” to niewielka powieść dla dzieci, której autorką jest znana i ceniona pisarka – Anna Onichimowska. Utwór opowiada o przygodach niewielkiego, choć liczącego sobie sto dwadzieścia lat ducha Maćka, zamieszkującego swą rodzinną kamienicę. To niezwykły bohater, który jest trochę nietypowy jak na ducha. Niestety nie straszy i nie jest też przerażający, ma za to wielkie szlachetne serce i stara się pomagać mieszkańcom kamienicy, w której mieszka. Historia przedstawiona w utworze jest bardzo zabawna, a główny bohater od razu zaskarbił sobie względy naszych uczniów. Jego nieporadność i poczciwość dodały mu tylko uroku, a wesołe czarno - białe rysunki były doskonałym dopełnieniem całości. Wszystkie przygody opisane zostały w humorystyczny sposób, dzięki temu lekturę dzieci przeczytały szybko i prawdziwą z przyjemnością.
Piątoklasistom z PZSP w Olszance tak bardzo spodobały się przygody tytułowego ducha o imieniu Maciek, że postanowili do niego napisać listy, zwłaszcza iż adres bohatera znajdował się na okładce książki, a sam duszek zdradził, że uwielbia listy. Część osób zdecydowała się, napisać do samej pisarki - Anny Onichimowskiej, zwłaszcza, że 28 stycznia obchodziła urodziny i złożyć jej najserdeczniejsze życzenia, a także, by podsunąć kilka pomysłów na nowe przygoda ducha Maćka.
Najpierw na zajęciach z języka polskiego przypomniano elementy typowe dla listu, sposoby jego redagowania, później doskonalono umiejętność poprawnego adresowanie, a następnie zabrano się już za samo pisanie listów. Uczniowie w swoich listach opowiadali o sobie, rówieśnikach z klasy, wrażeniach po przeczytaniu tej ciekawej lektury. Proponowano Maćkowi- tytułowemu duszkowi, sprawdzone sposoby na rozwiązanie jego kłopotów ze sroką Wiesławą, kotem Protem IV czy mrówkami. Nie zapomniano o innych bohaterach, często do listu dzieci dołączały świecące lub brokatowe papierki dla sroki. Kolejny krok to już wizyta w Urzędzie Pocztowym w Olszance, gdzie
z prawdziwą radością i uśmiechem na twarzy przywitała wszystkich uczniów pani Ewa Hryncewicz- urzędniczka UP w Olszance. Przypomniała o zasadach adresowania, przyklejania znaczka, wyjaśniła, jaka jest różnica między znaczkiem zwykłym tzw. ekonomicznym a priorytetowym. Zakupiono
i naklejono znaczki, a następnie wysłano list do ducha Maćka do Warszawy.
Mamy nadzieję, iż listy oraz życzenia urodzinowe sprawią ogromną radość duszkowi oraz samej pisarce Annie Onichimowskiej.
Tekst i zdjęcia Joanna Sowierszenko