Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy rodzinny czas. Z tym magicznym okresem związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich jest właśnie wysyłanie kartek świątecznych z pięknymi życzeniami. Kartka świąteczna może mieć różne formy. Dzisiaj, wiele osób przesyła życzenia za pomocą telefonu lub komputera. Na szczęście, w dobie rozwoju informatyki, wciąż wielu z nas pamięta o wysyłaniu kartek świątecznych tradycyjną drogą pocztową. Adresaci zachwyceni ich wykonaniem oraz treścią życzeń, zatrzymują je na długo i traktują jak największy skarb. Kartka świąteczna to bardzo miły gest. Każdy, kto takową dostanie, zapamięta to na długo. Kiedyś był to zwyczaj, który był praktykowany przed każdymi świętami, ale coraz częściej zauważamy, iż teraz często wolimy wysłać sms-a albo wrzucić życzenia i zdjęcia na portal społecznościowy niż poświęcić czas, na stworzenie czegoś osobistego.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszance w ramach programu NPRCz oraz pragnąc kultywować tradycję wysyłanie kartek bożonarodzeniowych, już po raz czwarty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ. W ramach tego przedsięwzięcia opiekunowie szkolnej biblioteki wraz z polonistami zachęcali uczniów do wysyłania w okresie przedświątecznym tradycyjnych kartek bożonarodzeniowych. Głównym celem kampanii było zwrócenie uwagi polskich rodzin na to, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególnie pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych, zwłaszcza w dzisiejszym, cyfrowym świecie, w którym bardzo ważną rolę odgrywają technologie informacyjno-komunikacyjne. Przedsięwzięcie miało również na celu uświadomienie naszym uczniom różnicy pomiędzy istotą słowa pisanego własnoręcznie a wiadomością cyfrową oraz zwrócenie uwagi na to, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia, w sposób świadomy, odłożyć media cyfrowe.
Uczniowie otrzymali darmowe kartki świąteczne od Fundacji „Dbam o mój zasięg”, a następnie podczas zajęć z wychowawcą, lekcji języka polskiego wypisywali i adresowali do najbliższych. Niektórzy uczniowie zabierali kartki do domu i wypisywali je razem z rodzicami. Świąteczne życzenia można było wręczyć osobiście lub własnoręcznie wysłać za pośrednictwem poczty, dlatego zorganizowano również wyjścia uczniów do Urzędu Pocztowego w Olszance, gdzie z prawdziwą radością witała wszystkich urzędniczka poczty – pani Ewa Hryncewicz. Przesympatyczna, bardzo ciepła osoba, która z nieskrywaną cierpliwością i serdecznością obsługiwała uczniów, przypominała, w jakim miejscu należy przykleić znaczek, jak zaadresować prawidłowo kopertę oraz, jak ją zakleić. Dodatkowo, użyczyła uczniom do ozdobienia kopert z kartkami, specjalną okazjonalną pieczęć z napisem „Wesołych Świąt” oraz świąteczne naklejki. Była to prawdziwa atrakcja dla dzieci. Na zakończenie wizyty pani Ewa przygotowała słodką niespodziankę dla wszystkich. Następnie dzieci wrzucały do specjalnej skrzynki, znajdującej się tuż obok urzędu, karty świąteczne i listy z życzeniami. Odchodząc z urzędu pocztowego uczniowie mieli nadzieję, że wysłane pocztówki sprawią radość wszystkim, którzy je otrzymają w tym magicznym czasie świąt. Chcielibyśmy, aby dzieci i młodzież wraz z rodzinami kontynuowali ten piękny zwyczaj przy wielu różnych okazjach.
Warto poświęcić chwilę na napisanie kilku ciepłych osobistych słów, które sprawią radość odbiorcy, przywołają wspomnienia, wywołają uśmiech na twarzy. Dla uczniów PSP w Olszance to także okazja do odświeżenia umiejętności pisania i adresowania kartek – umiejętności niestety dziś wypieranej przez SMSy. Wierzymy, że adresaci poczują się szczególnie i miło, gdy zajrzą do swoich skrzynek i znajdą taka sympatyczną niespodziankę. Mamy nadzieję, że tradycja wysyłania kartek świątecznych na nowo odrodzi się w młodym pokoleniu, a kartki sprawią ogromną, najszczerszą radość odbiorcom.
Wszystkim gorąco dziękujemy za aktywny udział w akcji ph. „Idą święta nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”! Z całego serca dziękujemy pani Ewie Hryncewicz- pracownikowi Urzędu Pocztowego w Olszance za cudowny uśmiech, życzliwość i ciepłe przyjęcie każdej klasy uczniów PSP w Olszance. Dzięki Pani to miejsce jest tak wyjątkowe i chętnie będziemy do niego wracać. Dziękujemy.
Tekst i foto Joanna Sowierszenko