Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Brygady Partyzanckiej "Grunwald" w Olszance

Drodzy Rodzice

Utworzono dnia 24.08.2021

Drodzy Rodzice!

Rozstanie z Wami, często po raz pierwszy w życiu, na kilka bardzo długich godzin, jest  dużym przeżyciem dla dziecka. To Wy musicie panować nad swoimi emocjami, by dodatkowo nie potęgować u dziecka niepokoju, bo i tak w mniejszym lub większym stopniu pojawi się on w związku z nową dla niego sytuacją. Zapewnijcie spokojnie swoją pociechę, że ją kochacie i że jest dla Was najważniejsza, dlatego przyjdziecie po nią jak najszybciej, jak to będzie możliwe, by razem spędzić czas przed dobranocką.  

OTO KILKA RAD NIE TYLKO DLA POCZĄTKUJĄCYCH RODZICÓW PRZEDSZKOLAKÓW

  1. Wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze do przedszkola mieć czas na rozmowę i nie ponaglać malucha w zdenerwowaniu. 
  2. Zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się z pociechą, jednak nie na tyle długo, by nie przedłużać trudnego rozstania. 
  3. Płaczącemu brzdącowi powiedzcie, że teraz pocieszy go jego pani, ponieważ Wy musicie spieszyć się do pracy, by równie szybko wrócić po niego przed końcem przedszkolnych zajęć. 
  4. Wspomnijcie, że teraz czekają na niego inne dzieci, które chcą się z nim bawić i nowe zabawki. 
  5. Pamiętajcie, że wszystkie dzieci, gdy tylko znajdą się w sali, włączają się w zajęcia, wspólne zabawy, posiłki, rysowanie, śpiewanie, spacery – dlatego nawet przez minutę nie pamiętają o smutku. 
  6. Jeśli minęło już dużo czasu, sytuacja się nie zmienia, dobrze, by któreś z Was wzięło kilka dni urlopu. Będzie wtedy możliwość, aby wyciszyć negatywne emocje oraz stopniowo przedłużać pobyt dziecka w przedszkolu. Wtedy łatwiej zaakceptuje ono nową sytuację. 
  7. Nawet najlepiej przygotowane do pójścia do przedszkola dzieci mogą mieć trudności adaptacyjne, przejawiające się w większości przypadków płaczem, często niechęcią do jedzenia, czasami gorączką i wymiotami. Należy wtedy przyjrzeć bacznie się sobie, gdyż obawy i niepokoje członków rodziny, rodziców, dziadków i opiekunów mogą w sposób nieświadomy być przelane na dziecko i tym samym utrudnić proces adaptacji przedszkolnej. 
  8. Przygotuj się, że przystosowanie się dziecka do nowych warunków może trwać od kilku dni do kilku miesięcy (np. kiedy maluch ma już wcześniejsze złe doświadczenia z adaptacją).
  9. Przygotuj się na okazywanie przez dzieci trudnych uczuć (niektóre maluchy, mimo dobrego funkcjonowania w przedszkolu, po spotkaniu z rodzicem lub wieczorem odreagowują trudne emocje), a także na to, że przedszkolak może potrzebować większej niż dotychczas uwagi i troski ze strony rodziców/opiekunów.

CZEGO NIE ROBIĆ, BY NIE ZNIECHĘCIĆ DZIECKA DO PRZEDSZKOLA:

  1. Nie spieszyć się rano przed wyjściem do przedszkola (dziecko będzie spokojniejsze, a następnego dnia nie będzie miało przykrych wspomnień).
  2. Nie straszyć malucha przedszkolem i paniami nauczycielkami.
  3. Nie łamać danego słowa – odbierać pociechę wtedy, kiedy obiecaliśmy przyjść (np. zaraz po obiedzie) 
  4. Nie krytykować prób samodzielności – dziecko będzie pewniejsze siebie w grupie.
  5. Nie porównywać malucha do innych dzieci, które szybciej się adoptują.

Aby ułatwić dziecku przystosowanie do nowej sytuacji warto również:

  • przed zaprowadzeniem do przedszkola opowiedzieć dziecku, czego może się spodziewać, czytać książeczki na ten temat, rozmawiać o jego wyobrażeniach, obserwować starsze przedszkolaki na placu zabaw
  • postarać się ułatwić dziecku funkcjonowanie w przedszkolu – wdrażać do samodzielności wybrać odpowiednie ubrania (spodnie lub spódniczka na gumce, bluzeczka wkładana przez głowę a nie na guziki, buty na rzepy itp.), poćwiczyć w domu zgłaszanie potrzeb fizjologicznych i innych, pozwolić samodzielnie jeść czy korzystać z toalety, a także realistycznie opowiedzieć o tym, jak będzie wyglądał czas spędzany w przedszkolu,
  • starać się przychodzić po dziecko wtedy, kiedy ono się jeszcze dobrze bawi – początkowo to mogą być nawet dwie godziny. Pamiętać, że to WY- Rodzice decydujecie o tym, kiedy odbieracie dziecko z przedszkola
  • powiedzieć dziecku, kiedy po nie przyjdziecie (np. po obiedzie) i poinformować o tym nauczyciela,
  • stopniowo, wraz z rosnącą gotowością dziecka do pozostawania w przedszkolu i po uzgodnieniu tego z nim, przedłużać jego czas pobytu w placówce,
  • rozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach związanych z pobytem w przedszkolu, zarówno tych pozytywnych, jak i tych trudnych,
  • w okresie adaptacji starać się nie wprowadzać dodatkowych dużych zmian w życiu rodziny.

ZASADY POBYTU W PRZEDSZKOLU

  1. Przedszkole jest czynne od godz. 8.00 do 13.00
  1. Dziecko przyprowadzane do przedszkola powinno być przekazane osobie dyżurującej w szatni.
  2. Dzieci przyprowadzane są od godz. 8.00.
  3. Do przedszkola uczęszczają dzieci zdrowe.
  4. Do ogrodu lub na spacer wychodzi cała grupa (nie pozostawiamy dzieci w salach na indywidualne życzenie rodziców).
  5. W czasie pobytu w przedszkolu dzieciom nie będą podawane żadne leki.
  6. Rodzice obowiązani są zgłaszać na bieżąco wszelkie przypadki chorób zakaźnych i chorób przewodu pokarmowego.
  7. Odbieranie dzieci z przedszkola odbywa się wyłącznie przez: rodziców lub prawnych opiekunów oraz osoby, które zostały w formie pisemnej upoważnione przez rodziców/prawnych opiekunów.
  8. Rodzice informują przedszkole na bieżąco o wszelkich zmianach umożliwiających bezpośredni kontakt z nimi (głównie aktualizacja numerów telefonów).
  9. Do przedszkola nie przynosimy zabawek.

DRODZY RODZICE

1 września przyprowadzając dziecko do przedszkola PAMIĘTAJCIE O PRZYNIESIENIU:

  • kapci
  • majteczek, bluzeczki, spodenek skarpetek na zmianę  (w razie „przygody”)
  • podpisanej butelki z wodą do picia
  • mokrych chusteczek

ZAPRASZAMY RODZICÓW NA ZEBRANIE ORGANIZACYJNE, KTÓRE ODBĘDZIE

SIĘ DNIA 1 WRZEŚNIA 2021, O GODZ. 17.00.

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Styczeń 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Statystyka: